Dişlerde Renklenme

Dişlerde Renklenme

Diş beyazlatma , diş minelerinin gözeneklerinden derinlere doğru giren ve dişlerin görünüşü ile dişin yapısına zarar veren maddelerin diş beyazlatma ürünleri ile giderildiği bir uygulamadır . Diş beyazlatma uygulamasında başlangıç olarak dişlerin üzerine bir jel sürülür daha sonra bu jel bir ışık veya lazerin yardımı ile aktif hale gelmesi hızlandırlır. Diş beyazlatma uygulamasının genel mekanizması oksidasyon-redüksiyon tepkimesi biçimindedir . Kullanılan ürünler sonucunda oksijen açığa çıkar . Dişlerin renginin bozulmasına neden olan maddeler , renksiz substanlar ile yer değiştirerek dişlerin beyazlamasını sağlar .

Dişlerde iki çeşit renklenme oluşur :

İç Renklenme : Minenin derinine işlemiş ve kendimizin fırçalama gibi yöntemlerle çıkaramayacağımız renklenmelerdir . Yediğimiz ve içtiğimiz bazı ürünler iç renklenmeye sebep olur . Bunlardan bazıları kahve , çay , sigara gibi ürünlerdir . Bazı antibiyotikler de iç renklenmeye yol açmaktadır. Bu tür renklenmelerin çözümü ise '' Bleaching ''dir .

Dış renklenme : Dişin görünen yüzeyine yani en üst tabakası yapışan kola vb. gıdaların ve gıda boyalarının yol açtığı renklenmedir . Diş taşı temizliğinden sonra bu lekelerin büyük bir kısmından arınmış olursunuz .

Farklı renklenme çeşitleri ise değişik tedaviler ile çözülmektedir. Bu yüzden dişlerinize nasıl bir tedavi uygulanacağını diş doktorunuz ile görüşünüz .