Sık Sorulanlar

Sık Sorulanlar

Diş beyazlatmanın yan etkileri var mıdır?

Diş beyazlatma jellerinin içlerinde %10 oranın beyazlatma solüsyonu bulunmaktadır fakat bu solüsyon kesinlikle hastaya hiçbir zarar vermemektedir. Buna rağmen diş beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra dişler de hafif ağrı ve hassasiyet hissedilebilir. İşlem yapıldıktan sonra ağıza giren sıcak veya soğuk ürünler karşısında dişleriniz bu hassasiyeti hissedebilir. Genel olarak bu sorunlar ilk 24 saat içerisinde son bulur fakat sorunlarınız bu süreç içerisinde geçmediyse kullanılan beyazlatma ürününün bırakılması önerilir. Böyle durumlarda diş hekiminiz ile görüşerek , hekiminizin tavsiye ettiği ürünleri kullanabilirsiniz. (Krem,diş macunu vb.) İçerisinde potasyum nitrat barındıran diş macunları, hassasiyetleri gidermenize yardımcı olur.

Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

Diş beyazlatma etkisi, dişinizin yapısına bağlı olarak 6 ay ile 2 sene arasında sürmektedir. Dişinize gösterdiğiniz öneme göre diş beyazlatma etkileri, diğer kişilere göre çok daha uzun sürmektedir. Beyazlatma uygulamasından sonra ilk 2 hafta dişlerinizin rengini bozacak ürünlerden uzak durulması önerilir. Diş beyazlatma işleminden sonra diş sağlığınıza zarar verecek sigara,kola,çay vb. ürünleri tüketmemeniz, beyazlatma sonuçlarının daha uzun sürmesine yardımcı olur.

Diş beyazlatma işlemi nasıl sonuç verir?

Diş beyazlatma uygulamasına başlamadan önce ağzınızın içi doktorunuz tarafından kontrol edilir. Kontrol sırasında dişlerinizde bulunan dolgular, çürükler, kaplamalar belirlenir. Diş mineleriniz kontrol edilir. Daha sonra beyazlatma işlemine başlanır. İşlem esnasında dişinizde bulunan kaplamalar, dolgular hiçbir şekilde zarara uğramaz. İşlemin neden zarar vermediğini kısaca anlatmak gerekirse, dişi beyazlatma, beyazlatma ilacının içinde ki sıvı ile dişe kötü rengini veren sıvıların yer değişmesidir. Bu basit işlem dişlere zarar vermemektedir.

Dişler neden beyazlatılmalıdır?

Sosyal hayatınızı kolaylaştırmak, iş görüşmelerinizi daha rahat yapmak, çok daha güzel bir gülüşe sahip olmak için dişlerin beyaz olması önemlidir. Çoğu insan güzel bir gülüşünün olmasını istemektedir, bu doğrultuda korkusuzca gülebilmek için pırıl pırıl parıldayan dişler size öz güven katacaktır.

Dişler ne kadar beyazlatılabilir?

Öncelikle dişlerinizin yapısına göre dişlerinizin ne kadar beyazlayacağı değişim göstermektedir. Fakat diş beyazlatma sonrası dişleriniz eski halinin en az 2-3 ton beyazı olacaktır. İki ve üç tonluk bu değişim bile gülüşünüzü çok büyük ölçüde etkileyecektir. Bazı hastalar dişlerinin bir an da beyazlamasını isterken, bazı hastalar kademe kademe yavaş bir beyazlama isterler. Dişlerinizin beyazlama süresi, dişlerinizin doğal rengine, dişlerde ki lekelere ve uygulanan tedaviye göre değişiklik gösterebilir. Dişlerinizin mine yapılarında ki farklılıklara göre uygulanan beyazlatma işleminde dişlerinizin bazı yerleri iki veya üç ton açılırken bazı yerleri beş, altı tona kadar açılabilir. Bu gibi durumlarda ek tedavi ile dişler istenilen renge getirilir.

Diş beyazlatma işlemi ağrıya neden olur mu?

Bu tür işlemlerde ağrı duyma olasağınız çok azdır. Buna rağmen diş beyazlatma işlemlerinde kullanılan jellerin, diş etinize nüfuz etmesi sonucunda diş etlerinizde küçük çaplı ağrılar yaşayabilirsiniz. Fakat bu durum çok kısa süre içerisinde geçmektedir. Diş doktorunuzdan dişinize işlem uygulanmadan, diş etlerinizin korunması için diş eti koruyucusu sürmesini isteyebilirsiniz. Beyazlatma işleminden sonra dişiniz de hassasiyet oluşursa 1-3 gün içerisinde bu hassasiyet geçmektedir. Bu süreci hızlandırmak isterseniz içerisinde florür barındıran diş macunu kullanabilirsiniz. Dişiniz de ki hassasiyet sıcak ve soğuk yiyeceklerle de hissedilebilir. Bu yüzden bu etkiler çok doğal karşılanmaktadır. Lakin kendi eviniz de kullandığınız beyazlatıcı ürünlerden sonra bu hassasiyetler 2-4 gün arasında geçmez ise bu ürünlerin kullanımını kesmeniz gerekir. Florürlü diş macunlarının yanı sıra potasyum nitratlı diş macunları da diş rahatlığınız için kullanılabilir. Diş beyazlatma uygulaması her kesim tarafından kolaylıkla uygulanabilir bir işlemdir.